• BIST 107.266
  • Altın 381,129
  • Dolar 6,8105
  • Euro 7,5716
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 10 °C

Tek Bir Meditasyon Oturumu Kaygıyı Azaltabilir ve Kalbinize Yardımcı Olabilir

Tek Bir Meditasyon Oturumu Kaygıyı Azaltabilir ve Kalbinize Yardımcı Olabilir
Kalbinize Yardımcı Olabilir

Katılımcılar kısa, tanıtıcı bir meditasyon seansından sonra faydalarını gösterdiler.

aa-001.png

Stres ve kaygı günlük yaşamı zorlaştırabilir.

Onlar, milyonlarca insanın refahına zarar veren ve sağlık üzerinde uzun vadeli etkilere yol açan zihinsel canavarlardır.

Stresle savaşmanın bir yolunu bulma umuduyla, araştırmacılar, bir saatlik bir meditasyon seansının kaygı ve stresin olumsuz etkilerine karşı koyabileceğini araştırıyorlar.

Bir de küçük bir çalışma bugün takdim ediliyor 2018 Deneysel Biyoloji toplantısında , araştırmacılar dikkatli meditasyon seansı sonunda gövdesi üzerinde ters stresin fiziksel ve psikolojik zarar yardımcı olduğuna dair kanıt bulunamadı.

Son on yılda, meditasyon ve farkındalık sağlıklı yaşamda popüler rejimler haline geldi. Kardiyovasküler hastalıklara ve stresin alevlediği diğer koşullara karşı mücadelede sadece bir heves olmaktan meşru bir oyuncuya dönüştüler.

Önceki araştırma Güvenilir Kaynakmeditasyon ve anksiyete üzerine, meditasyon haftalarından sonra anksiyete seviyelerinde önemli düşüşler göstermiştir.

Ancak bu çalışma, sadece bir meditasyon seansının kaygıyı ve potansiyel olarak bir kişinin kardiyovasküler riskini azaltabileceğini düşündürmektedir. Ancak bu bulguları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Michigan Teknoloji Üniversitesi, biyoloji bilimleri bölümünde fizyoloji profesörü yardımcısı doktora John J. Durocher ve Michigan Teknoloji Üniversitesi'nden yeni mezun olan Hannah Marti araştırmaya liderlik etti. 14 katılımcının kaygısını 60 dakikalık girişli dikkatli bir meditasyon seansına başlamadan önce ve sonra Beck Anksiyete Envanteri (BAI) olarak adlandırılan bir sistem kullanarak ölçtüler.

Araştırmacılar, meditasyonun anksiyetenin hem fiziksel hem de zihinsel belirtileri üzerinde önemli etkileri olduğunu buldular. Katılımcılar BAI konusunda çok daha az endişe duyduklarını, ancak fiziksel stres göstergelerinin daha az olduğunu belirttiler.

Bir saatlik meditasyondan sonra, araştırmacılar, meditasyondan hemen sonra, kan damarı duvar sertliğinde önemli bir değişiklik olduğunu - arterlerinde daha az stres veya baskı olduğunu belirttiler. Bu azalma meditasyondan bir saat sonra da görülmüştür.

u erken bulguların bir sonucu olarak, araştırmacılar insanların tek bir girişli dikkatli meditasyon seansından psikolojik ve fiziksel faydalar görmeye başlayabileceklerini ve hatta kardiyovasküler risklerini azaltabileceklerini öne sürüyorlar.

Bu çalışma küçük olsa da henüz tıbbi bir dergide yayınlanmamış olsa da, araştırmacılar yeni bir araştırma yolu açmaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

Meditasyon kalbinize nasıl yardımcı olabilir? Stres ve anksiyete ile mücadele için yeni yollar aramak, yetişkinlerin büyük bir kısmı her yıl endişe duyduğunu bildirdiği için doktorlar için önemli bir hedeftir.

Mevcut en son verilere göre, Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü (NIMH) , yetişkinlerin yüzde 19'undan fazlasının geçen yıl kaygı yaşadığını ve yüzde 31'inden fazlasının yaşamlarının bir noktasında bir kaygı bozukluğu yaşadığını tahmin etmektedir.

NIMH kaygı bozukluklarının kadınlarda erkeklerden daha yüksek olduğunu belirtmektedir. Herkes stres ve kaygıyı farklı şekillerde hisseder.

Ancak, Amerikan Kalp Derneği'ne göre stres aşırı olduğunda, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, fiziksel hareketsizlik ve aşırı yeme katkıda bulunabilir .

Bununla birlikte, dikkatli meditasyonun sadece stres ve endişe için değil, aynı zamanda kronik stres tarafından da sıklıkla kötüleştiği gösterilmiştir.

Ağrıyı azaltabilir, bağışıklık sistemi Güvenilir Kaynakve kronik koşullarda iltihabı hafifletir . Beyindeki gri maddeyi artırmaya , odak ve konsantrasyon oluşturmaya, yalnızlığı azaltmaya ve hatta irade geliştirmeye bile yardımcı olabilir

Psikoloji profesörü Dr. California Eyalet Üniversitesi, Los Angeles. “Kaygının aslında bir 'kafa oyunu' olduğu düşünüldüğünde, o da dikkatin dağılmasına, vücut hislerini yeniden odaklamaya ve farklı düşünmeye odaklanan tekniklerle yönetilebileceğini izler.”

Kronik stres için gelecekteki bir tedavi? Durvasula, bu çalışmanın örneklem büyüklüğü küçük olmasına rağmen, “bir bütün olarak bu araştırma gövdesinin vaat ettiğini” belirtiyor.

Ek iyi tasarlanmış ve rastgele kontrol edilen çalışmalarla, dikkatli meditasyonun kardiyovasküler hastalık yönetimi üzerindeki gerçek etkisine yönelik daha geniş kapsamlı iddiaların yapılabileceğine inanmaktadır.

Durocher ve ekibi araştırmalarını genişletmeyi planlıyor ve şimdi Portage Sağlık Vakfı'ndan başka bir çalışma için fon sağlamanın yanı sıra daha fazla yardımcı olmak için başka bir farkındalık temelli, stres azaltma çalışması için Ulusal Sağlık Enstitüleri'nden üç yıllık bir hibeye sahipler. kan basıncı ve anksiyetenin genel kardiyovasküler hastalıklara etkisini anlar.

“Bu çalışmanın sonucundan çok memnunum,” dedi Durocher. “Kaygıyı azaltmak konusunda sonuçların çok umut verici olduğunu düşünüyoruz.”

Çalışma katılımcıları da çalışma sonuçlarından memnun görünüyordu. Araştırmacılara göre, birçok katılımcı ilk seanstan sonra günlük farkındalık uygulamalarına devam etti ve bir hafta sonra kaygı düzeylerini düşürdü..

Bu haber toplam 172 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Haber Web'te | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.