• BIST 107.266
  • Altın 380,762
  • Dolar 6,8105
  • Euro 7,5716
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 10 °C

Kilo alımı menopozdan önce meme kanseri riskini azaltabilir

Kilo alımı menopozdan önce meme kanseri riskini azaltabilir
riskini azaltabilir

Yeni araştırmalar, erken yetişkinlikte kilo alan kadınların menopozdan önce meme kanseri riskinde azalma olduğunu bulmuştur.

aaaa.png

Özelliklerini Yeni bir çalışma, Kanser International Journal , erken yetişkinlik kadınlar kazanç ağırlığı, genellikle menopoz ulaşmadan meme kanserine yakalanma riski altında olduğunu tespit etmiştir.

Çalışma, genç yetişkinler olarak daha ağır olan kadınların premenopozal meme kanseri riskinin azaldığını tespit eden önceki araştırmalara dayanmaktadır.

Meme kanseri Dünya Sağlık Örgütü () meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser olduğunu not, aralarında kanser-ilişkili ölümlerin en yüksek sayıda oluşturuyor.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin (CDC) ve Ulusal Kanser Enstitüsü'nün derlediği istatistiklere göre , son yıl kayıtların yapıldığı 2016 yılında ABD'de 41.487 kadın meme kanserinden öldü.

600.000'den fazla katılımcı

Bu çalışma, erken bulgulardan (18-24 yaş arası) 40 ila 50 yaşın başlarına kadar kilo almanın bir kadının menopozdan önce meme kanseri geliştirme riskini de etkileyip etkilemediğini keşfetmeyi amaçlayan önceki bulguları daha ayrıntılı olarak araştırdı.

Daha önce, genç kadınlarda nispeten düşük meme kanseri oranları nedeniyle bunu belirlemek zordu. Çalışma, dünyadaki birçok ayrı çalışmadan 628.463 kadının verilerini inceledi.

Bu kadınları altı yaş grubuna ayırdı, en az iki farklı yaşta kiloları hakkında bilgi topladı ve ortalama 10,1 yıl boyunca takip etti.

Çalışma, olası karıştırıcı faktörleri hesaba katmak ve yazarların kilo alımının etkilerini diğer faktörlere ayrı olarak mümkün olduğunca anlamalarını sağlamak için kadınlar hakkında önemli miktarda ek bilgi analiz etti.

Kilo alımı meme kanseri riskini azaltır Çalışmadaki 628,463 kadından 10,886'sı menopozdan önce meme kanseri geliştirmeye devam etti.

Araştırmacılar, bu verileri kadınların kazandıkları kilo miktarıyla karşılaştırarak, erken yetişkinlik döneminden 10 kilo (kg) veya daha fazla kilo almanın menopoz öncesi meme kanseri gelişme riskinin daha düşük olduğunu ortaya koydu. 18-24 yaşları ile 45-54 yaşları arasındaki kilo alımı, her 5 kg'da meme kanseri riskini% 4 oranında azalttı.

Buna karşılık, 35-44 yaşından sonra kilo almanın, bir kadının menopozdan önce meme kanseri geliştirme şansı üzerinde hiçbir etkisi yoktu.

Bu bulgu, aşırı kiloya kümülatif maruziyetin meme kanseri riski ile ilişkili anahtar faktör olduğunu düşündürebilir. Bununla birlikte, bunu kesin olarak bilmek ve daha fazla kilo alımı ve düşük meme kanseri riski arasındaki ilişkiyi hangi kesin mekanizmanın açıkladığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Londra Kanser Araştırmaları Enstitüsü'nde kanser epidemiyolojisi konusunda kıdemli bir bilim adamı olan Dr.Minouk Schoemaker'a ve çalışmanın baş yazarına göre:

“Menopoz öncesi daha yüksek vücut kitle indeksi ve daha düşük meme kanseri riski arasındaki bağlantı araştırmacıları bir süredir şaşırtıyor. Geniş çaplı uluslararası çalışmamızda, etkileri her zamankinden daha ayrıntılı bir şekilde anlatabildik.

” “Erken yetişkinlikte daha yüksek kilonun meme kanseri riskini azaltmaya en güçlü şekilde bağlı olmasına rağmen, daha sonra kilo alımının riski daha da düşürmede bağımsız bir etkisi olduğunu gördük.”

“Ancak biliyoruz ki, daha yüksek bir ağırlığın koruyucu etkisi menopozdan sonra daha ağır olduğunda kadınların meme kanseri riskini arttırmaktadır.”

“Kadınlar kilo almayı meme kanserini önlemenin bir yolu olarak düşünmemelidir - ancak kilo ve meme kanseri riski arasındaki bağlantının arkasındaki biyolojik nedenleri anlamak gelecekte hastalığı önlemenin yeni yollarına yol açabilir.”

- Dr.Minouk Schoemaker Bu çalışma , araştırmacıların meme kanserinin nedenlerini belirlemek için 2004 yılında kurdukları Meme Kanseri Şimdi Nesiller Çalışması adlı çok daha geniş bir dönüm noktası çalışmasından fon aldı . 40 yıl boyunca İngiltere'de 113.000 kadını takip ediyor.

Bu haber toplam 301 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Haber Web'te | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.